Haber

Almanya’da Sol Parti, 10 Milletvekilinin İstifası İle Meclis Grubunu Kapatacak

Almanya’da Sol Parti, 10 milletvekilinin partiden istifa etmesi üzerine meclis grubunu kapatacağını duyurdu.

Aralarında ülkenin aşırı sol siyasetçilerinden Sahra Wagenknecht’in de bulunduğu 10 milletvekilinin istifasıyla Sol Parti, parlamentoda grup kurmaya yetecek sayıda milletvekilini kaybetti.

İstifaların ardından meclis grubu için gereken 37 milletvekili sayısının altına düşen Sol Parti’nin, 6 Aralık’ta grubunu kapatacağı bildirildi.

İstifaların ardından Sol Parti’nin 38 olan milletvekili sayısı 28’e düştü.

Parti Parlamentosu Küme Lideri Dietmar Bartsch, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “38 milletvekiliyle fikir ayrılığı yaşamaktansa 28 milletvekiliyle bir arada olmak daha iyidir.” söz konusu.

Bu durumun parti için yeni bir başlangıç ​​olacağını belirten Bartsch, “Devam eden anlaşmazlıkların sona ermesi gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan kümelenmenin sona ermesiyle 100 kişinin işsiz kalacağı belirtiliyor.

Wagenknecht’in partiden istifası

Wagenknecht partiden istifasının ardından yeni bir parti kuracağını duyurdu.

Sol Parti yönetimiyle uzun süredir anlaşmazlık yaşayan Wagenknecht ve onunla birlikte hareket edenlerin, örgütlenme faaliyetlerini tamamladıktan sonra fiilen Ocak ayında partiyi kuracakları ve yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmayı hedefledikleri bildirildi. Haziran 2024’te.

2021 seçimlerinde oyların yalnızca yüzde 4,9’unu alan parti, parlamentodaki tüm sandalyelerini kaybetme riskiyle karşı karşıyaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu