Haber

İYİ Parti’den büyükşehirlerde ‘Kürt açılımı’

GÜZEL Parti de diğer partiler gibi milletvekili listelerini 14 Mayıs’ta Yüksek Seçim Kurulu’na sundu.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre; YETER PARTİ ‘yüzde 25 kadın kotası’na uyan 149 kadını aday gösterdi.

MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in kızı Ayyüce Türkeş orta sırada yer alırken 8’i ön sırada yer alırken, seçilebilen yerlerden 14 kadın listeye dahil oldu.

SEÇİLECEK YERLERDEN GENÇ ADAYLAR…

GÜZEL Parti Gençlik Politikaları Koordinatörü Orhun Ertürkmen, 10 genç milletvekili adayının milletvekilliğine seçilmesinin bir yük getirdiğini belirterek, “Seçilebilecek 10 genç 20’li yaşlarında. Yetersiz olsa da diğer partilere göre daha yüksek bir oran ve bizi mutlu ediyor.”

İYİ Parti’nin listesinde özellikle Doğu ve Güneydoğu illeri ile bazı büyükşehirlerde Kürt siyasetçiler de yer aldı.

İstanbul 2. Bölge’de Diyarbakır genel başkan yardımcısı Salim Ensarioğlu 2. sırada gösterilirken, il başkanı olduğu Diyarbakır’da listenin başına oğlu Vejdin Ensarioğlu girdi.

Mardinli Baver Miroğlu, İstanbul 1. bölge birincisi ve 4. sırayı aldı. Bu isimler, partinin Kürt seçmene açılma çabası olarak değerlendirildi.

İYİ Parti’de adayların kariyer yelpazesi de oldukça geniş. Özellikle iş insanlarının yoğunlaştığı listede; 14’ü kadın olmak üzere 126 iş insanı var.

Listede ayrıca 74 avukat, 42 mühendis, 34 doktor, 27 akademisyen, 26 öğretmen ve 21 yönetici yer alıyor.

Parti içinde “milliyetçi yapının hakim olduğu” tartışması sürerken, listeye Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın en yakın kadrolu ve yoldaşı İbrahim Halil Oral, Metanet Çulhaoğlu, Ayhan Erel, Feridun Bahşi, Naci Cinisli, Hayrettin Nuhoğlu, Ahat Andican, Behiç Çelik ve Bedri Yaşar gibi ‘eski tüfek’ davacıları listeden çıkarıldı. (KAYNAK)

haber-finike.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu