Haber

Business Insider: Rusya, F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’daki hava üslerine inmesine izin vermeyecek

Business Insider muhabiri Michael Peck, ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardım kapsamında Kiev’e F-16 savaş uçakları göndermeye karar vermesi durumunda Amerikan uçaklarının kaderi hakkında yazdı.

Ukrayna’daki eski, Sovyet şeklindeki pistlerin F-16’lar için risk oluşturmayacak şekilde hazırlanması için yapılması gereken çok iş olduğuna dikkati çeken Peck, Ukrayna’daki birçok hava üssünün de bunun için çok kısa olduğunu kaydetti. F-16’lar tam yükte hızlanacak. .

Peck, Ukrayna’nın bu pistleri onaracağını ve muhtemelen genişleteceğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Ancak bütün bunlar Rus uyduları tarafından çok net bir şekilde görülüyor. Ukrayna’nın tüm hava üsleri kesinlikle Rus balistik ve seyir füzelerinin menzili içinde ve bu tesisler ciddi bir tehdit oluşturmadıkları için şu ana kadar Ukrayna hava unsurları tarafından vurulmadı. “sözlerini kullandı.

Peck, olası bir karar durumunda Rusya’nın Ukrayna’daki hava üslerini F-16’lar kendisine ulaşmadan imha edeceğini vurguladı.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile 12 Nisan’da yaptığı görüşmede, Ukrayna’ya F-15 ve F-16 savaş uçaklarının teslim edilmesini talep etmişti.

Kiev’in savaş uçağı talebi en son 21 Nisan’da Almanya’daki ABD’ye ait Ramstein hava üssünde 50’den fazla ülkenin savunma bakanlarının katılımıyla düzenlenen Ukrayna Temas Grubu toplantısında ele alındı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyelerinin Ukrayna’ya farklı tipte uçak tedarikini görüştüklerini belirterek, şunları söyledi: “Jetlere gelince, müttefikler teslim etti, Polonya MiG-29’ları teslim etti. Diğer jet türleri hakkında da devam eden bir tartışma var”dedi.

NATO üyelerinden bazıları Sovyet dönemi savaş uçaklarını Ukrayna’ya gönderdi. Ancak Kiev’in talep ettiği ABD yapımı F-16 gibi modern savaş uçaklarını vaat eden de yok. Kiev’in Batılı destekçileri de Rusya içindeki hedefleri vurmak için kullanılabileceğinden korktukları için uzun menzilli füzeler fırlatma konusunda isteksizdiler.

haberyenipazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu